Njoftime për shtyp

Në panel nga e majta në të djathtë: Olsi Nika, EcoAlbania, Ola Mitre, moderatore, Ferdinand Bego, Ekspert i faunës, Fakulteti i Shkencave të Natyrës, Taulant Bino, AOS © B.Guri

Projekti i Mabetex – Një kërcënim i heshtur për Parkun Kombëtar Divjakë-Karavasta

++Shoqëria civile kërkon parandalimin e shkatërrimit të Parkut Kombëtar Divjakë-Karavasta nga projekti urbanizues me qëllim turizmin masiv ++   Tiranë, datë 9 Nëntor 2017. Në një forum të dedikuar diskutimit mbi ndikimet negative në mjedis të investimit urbanizues të Mabetex ...
Lexoni Më Tepër…
22688804_1504103149670592_3571846256457006027_n

Tiranë: 4000 njerëz në koncert për lumin e fundit të paprekur në Evropë

Tiranë, 19 Tetor, 2017. Mbrëmë në sheshin Skënderbej u organizua një koncert i veçantë nën sloganin ‘’Mos ma Prek Vjosën’’. Artistë të mirënjohur Shqiptarë dhe të huaj kënduan për mbrojtjen e Lumit Vjosa dhe kundër projekteve për ndërtimin e digave ...
Lexoni Më Tepër…
01

BERZH konfirmon ndikimin negativ të hidrocentraleve shqiptare mbi njerëzit dhe mjedisin

Ka qenë një verë e nxehtë në të gjithë Ballkanin. Një valë të nxehti e quajtur Luçifer goditi Shqipërinë, duke tharë lumenjtë dhe duke shkaktuar zjarre të shumta në pyje. Duke qenë se Shqipëria mbështetet 90% të prodhimin të energjisë ...
Lexoni Më Tepër…
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dy lloje të reja gjallesash të zbuluara në zonën e hidrocentralit të Poçemit

++Ekipi ndërkombëtar i shkencëtarëve gjen 300 specie në vetëm një javë, duke përfshirë një lloj të ri të peshqve dhe insekteve++ Transporti i sedimenteve mund ulë prodhimin e energjisë në hidrocentralin e Poçemit deri në ndalimin e tij për 25-30 ...
Lexoni Më Tepër…
Energy-efficiency-3-e1455869864395

Energy Talk – Takim me të rinjtë e Tiranës

EcoAlbania ka kënaqësinë t’ju ftojë të merrni pjesë në takimin për të rinjtë “Energy Talk – të flasim për energjinë” i cili do të mbahet në datën 28 shtator 2017 ora 16:00, tek Destil Hostel Tirana, salla Alternative Space, rruga ...
Lexoni Më Tepër…
SONY DSC

Rrjetet e organizatave mjedisore publikojnë raportin për zgjedhjet: partitë politike nuk kanë në fokus mjedisin

Njoftim për shtyp nga rrjetet e organizatave mjedisore: ECIM, Mbrotja e Natyrës, Një sy për Mjedisin, Menaxhimi i Shërbimeve Mjedisore Gjatë periudhës 20 maj – 20 qershor 2017, ne, 30 organizata mjedisore ndërmorëm një iniciativë për të vëzhguar fushatën e ...
Lexoni Më Tepër…
Loading...